Za rekonstrukci služebny policie rozhodně nepatří dík vedení města

V minulém čísle Střekovinek jsme se mohli dočíst, že zásluhu na rekonstrukci policejní služebny má vedení města. Bývalý starosta Petr Vinš až servilně děkoval vedení města za poskytnutí finančních prostředků, zároveň však dovolil magistrátu, aby mu sebral z rozpočtu 4 miliony Kč na provoz. Střekovský obvod nedostal ani na navýšení mzdových prostředků – ty si ponechal magistrát a ostatní obvody. Náměstkyně primátora Věra Nechybová se pak pochlubila, že na rekonstrukci uvolnila finanční prostředky a z úst ředitele územního odboru policie Vladimíra Danyluka jsme slyšeli, jak bojoval za zlepšení podmínek pro policisty na Střekově. Dokonce uvažovali o odchodu policie ze Střekova. 

Nezbývá tedy než uvést věci na pravou míru. Je pravda, že policie v minulosti neměla ideální podmínky pro výkon služby. Politická reprezentace ve volebním období 2010-14 hodlala přemístit služebnu policie do objektu bývalých jeslí na Kamenném Vrchu. Byl zpracován projekt, realizace měla být částečně financována z dotace ze státního rozpočtu. My jsme následně rozhodli, že bývalé jesle mohou být pro obyvatele sídliště daleko užitečnější, než kdyby se jejich objekt dal k dispozici policii. Projekt vykazoval vážné nedostatky a bylo nutné jej přepracovat.

Následovala dohoda s policií o setrvání v dosavadním objektu s tím, že bude provedeno rozšíření prostor tak, aby vyhovovaly náročným bezpečnostním předpisům sboru. Projekt byl zpracován za součinnosti policie a bylo dohodnuto, že o stavební povolení požádá policie u speciálního stavebního úřadu pod ministerstvem vnitra. Snažila jsem se o získání finančních prostředků přímo z ministerstva vnitra, ale zákon o majetku státu tuto možnost vylučoval. Míč byl na straně policie, dlouho se nic nedělo a až po několika mých urgencích se uskutečnilo jednání na krajském ředitelství, kde se zjistilo, že o stavební povolení policie nepožádala. Pak se policie probudila, události nabraly rychlý spád, byly ujasněny podmínky nájmu a policie konečně zažádala o stavební povolení. Investice byla financována z investičních prostředků, které schválilo zastupitelstvo město na připravené projekty obvodních radnic. 

Město přešlapuje na místě, ústečtí obyvatelé nemají důvod ke spokojenosti. Lidé odcházejí tam, kde mají lepší podmínky. Sídliště stárnou, to je obecný jev, a tak je potřeba lidem nabídnout atraktivní podmínky. Velmi často slyším, že na Kamenném Vrchu nic není, že radši pojedou na Severní Terasu. Součástí revitalizace bývalých jeslí byla i úprava zahrady s přilehlým dětským hřištěm a parkem. V objektu bylo plánováno místo pro knihovnu, kde by se mohly pořádat kulturní akce. V plánu bylo otevřít zde kavárnu, jedna část měla sloužit dětským lékařům. Chtěli jsme také reagovat na klimatické podmínky realizováním zelené střechy. Z okolních domů by určitě byl příjemný pohled na zelenou plochu. Projekt je připraven k okamžité realizaci. 

Městské obvody jsou podfinancované a jsou v područí magistrátu. Záleží jen na jeho libovůli, jaké záměry dovolí financovat. To je do budoucna neudržitelné. Jsme připraveni vést diskuzi k nastavení rovnoprávných podmínek ve statutu pro emancipované fungování obvodů. Budou-li prospívat okrajové části, bude z toho mít prospěch i celek. Ostatně s ohledem na uvedené se nedivím, že rezonují čím dál více odstředivé tendence na samostatnost Střekova.