O nás

Jsme hnutí PRO! Ústí. Sdružení aktivních lidí a profesionálů, kteří jsou dlouhodobě nespokojeni se směřováním Ústí nad Labem. Vadí nám způsob nakládání s veřejnými prostředky a systém vládnutí založený na klientelistických vazbách a zneužívání politické moci. Chceme, aby i naše město bylo dobrým místem k životu.

Jsme Piráti, Zelení a nezávislí. Ale stranickou příslušnost stranou, jsme zkrátka sdružení lidí, kteří mají rádi Ústí nad Labem a chtějí v něm žít, ne pouze přežívat. Dohromady jsme se dali v roce 2014, protože politická situace ve městě byla už neúnosná. To vedlo k naší první kandidatuře v roce 2014, ve které jsme uspěli se ziskem 17,4 % hlasů, a poté v roce 2018 se ziskem 16,97 % hlasů. 

O co nám jde?

Jsme lidé, kteří se dlouhodobě snaží upozorňovat na současné politické nešvary a zároveň se aktivními kroky snaží zlepšovat život v Ústí nad Labem. Vnímáme jako alarmující, jak jsou v našem městě vytvářena rozhodnutí bez jakékoli veřejné, natož pak odborné diskuse. Denně musíme přihlížet tomu, jak je plýtváno veřejnými prostředky na nesmyslné projekty, zároveň se ve městě likvidují poslední zbytky kultury, zanedbávají se základní funkce města a potřeby jeho obyvatel. 

Už druhé volební období se snažíme uplatňovat naše odbornosti i zásady v komunální politice v Ústí nad Labem. Naším cílem je vytvořit takový způsob řízení města, který bude pro občany přehledný, vstřícný a důvěryhodný. Chceme dosáhnout spravedlivého, efektivního a udržitelného hospodaření s veřejnými prostředky, ať už se to týká investic, nakládání s majetkem města, územního rozvoje, dopravy nebo podpory kultury, sociálních služeb a sportu. Kompletní přehled našich témat NALEZNETE ZDE.

Jsme přesvědčení, že občané mají právo být otevřeně a transparentně informování o hospodaření města a o všech důležitých rozhodnutích, včetně možnosti spolupodílet se na nich.

Společnou vizí hnutí PRO! Ústí je Ústí nad Labem jakožto čisté, živé a otevřené město. Svými aktivitami se snažíme tuto vizi naplňovat a zároveň ji s důvěrou a pomocí občanů jakožto zvolení zástupci města prosazovat. Chceme, aby Ústí bylo město, kde se dobře žije udržitelným způsobem.

Stručná historie našeho hnutí

Dohromady jsme se dali v roce 2014, protože politická situace ve městě už byla zkrátka neúnosná. To vedlo k naší první kandidatuře, ve které jsme uspěli se ziskem 17,4 % hlasů. Tak skvělý výsledek jsme upřímně nečekali ani my sami.

Díky podpoře občanů jsme se tehdy dostali do vedení města a měli jsme šanci konečně něco změnit. Bylo to pro nás utvrzením, že to má cenu, že lidé mohou svými hlasy ovlivňovat dění města. Šli jsme do toho plni energie a ambicí. Snažili jsme se zprofesionalizovat úřad a otevřít jej veřejnosti, funkce obsazovat odborníky a ne politickými trafikanty. Bohužel, změna je pro spousty politiků sprosté slovo.

Podcenili jsme prospěchářské party magistrátu a bezohledné ambice některých jednotlivců. Pro naše sdružení odborníků a aktivních občanů z různých oborů, zároveň nováčků v politice, byly hořkým soustem. Dnes již rozpadlá buňka tehdejšího ANO spolu s UFO vedli puč podporovaný ČSSD, KSČM a ODS, kterým nás sesadili z vedení města do opozice.

Předešlou zkušenost ale bereme jako cenné poučení. Za 4 roky v opozici magistrátu a ve vedení dvou obvodů (Ústí nad Labem - Město, Střekov) jsme získali mnoho potřebných zkušeností.

Při volbách v roce 2018 jsme se umístili na druhém místě s výsledkem 16,97 % hlasů a zvítězili jsme na dvou obvodech. Bohužel se záhy ukázalo, že pro zbytek čerstvě zvolených komunálních politiků jsou pasivita a placené funkce výměnou za politickou podporu důležitější než pozitivní změna pro naše město a jeho občany. Zůstáváme tak prozatím konstruktivní opozicí, která bude bedlivě kontrolovat vedení města, upozorňovat na problémy a sama přicházet s jejich řešením. 

A co bude dál, ukáže zítřek...