Zůstaňte v obraze

Nechte nám kontakt a my vás budeme pravidelně zásobovat novinkami z našeho hnutí.

Každý prostředek dobrý k živení protiuprchlické hysterie?

Vyjádření PRO! Ústí k integračnímu azylovému centru v Předlicích

Živení uprchlické hysterie, to je evidentně jeden z politických prostředků nové koalice KSČM, ČSSD a SPO-SPD ve vedení Ústeckého kraje. Dokládá to nesmyslná snaha o zrušení integračního střediska pro azylanty a žadatele o azyl v Ústí nad Labem, které bez problémů funguje od roku 1994 a pečuje o osoby, jimž byla v ČR v souladu s mezinárodním právem a Ústavou přiznána ochrana před pronásledováním, které jim v jejich zemi hrozí. Pronásledováním se podle zákona o azylu rozumí závažné porušení lidských práv, jakož i opatření působící psychický nátlak. Předlické centrum tak není žádné centrum pro uprchlíky, ale zařízení pro přechodné ubytování jednotlivců a rodin, kterým hrozí v jejich vlasti většinou z politických důvodů vězení, mučení či smrt.

„Vládnoucí koalice KSČM, ČSSD a SPO-SPD si do své koaliční smlouvy zakotvila hned v čl. I, že bude v rámci spolupráce prosazovat, aby Ústecký kraj nepodporoval umisťování imigrantů na území Ústeckého kraje. Jenže imigrant není azylant. Imigrant je jakýkoliv cizinec přicházející k nám z nejrůznějších důvodů za účelem pobytu dlouhodobějšího charakteru. Status azylanta má velmi striktní kritéria,“ říká Ladislava Filipová z hnutí PRO! Ústí.

S klienty střediska nikdy nebyly žádné problémy, většina obyvatel Ústí o nich pravděpodobně neví. Překvapivě o nich prý neví ani vedení kraje, které ústy hejtmana Bubeníčka požaduje postupné utlumení a uzavření střediska.

„Vyjádření hejtmana má dva možné výklady: buď o středisku skutečně nevěděl, pak je třeba se ptát, co v hejtmanském křesle dělá, nebo lže a pouze ustupuje tlaku svého nového koaličního partnera SPO-SPD,“ pokračuje Filipová a dodává: „Ať je to jakkoli, je politováníhodné, že místo, aby veřejnost uklidnil a ocenil fungující instituci pomáhající lidem, kteří to skutečně potřebují a kterým se Česká republika zavázala pomáhat, posiluje ve veřejnosti strach a pronásledovaným lidem, kteří se v Česku snaží najít nový domov, maluje na čelo Kainovo znamení.“