Městské peníze se proletí

“Schválená dotace 120 tisíc nám nestačí, chceme od města víc než dvojnásobek. Připlaťte, jinak nic pořádat nebudeme!” Takto by se dala zjednodušit žádost organizátorů 7. ročníku akce “Ústecké nebe plné letadel”, kterou projednávalo červnové zastupitelstvo. Nestandardní až drzý přístup ale překvapivě slavil u části zastupitelů úspěch (ANO, ODS, UFO) a těsná většina rozhodla z městské kasy přihodit další 130 tisíc korun.

Areoklub Ústí nad Labem podal letos standardní žádost o městskou dotaci na 250 tisíc korun. Tu odborně posoudila sportovní komise rady města a doporučila investovat do zmíněné akce z městského 120 tisíc. Tuto sumu také v květnu schválilo zastupitelstvo. Obratem ale přišla žádost o mimořádnou dotaci na dalších 130 tisíc korun se zdůvodněním, že se všechno zdražuje, a tedy i náklady na akci a že za přidělené peníze nemohou organizátoři nic uspořádat. Rozpočet, který tuto žádost provázel, byl ale úplně ve stejné výši jako ten původní, tedy 385 tisíc korun celkových nákladů.

V kolonce sponzorské dary pak rozpočet překvapivě uváděl nulu. A přitom potenciál solventních sponzorů má letecký klub určitě velký. Stačilo, kdyby se s žádostí obrátil do řad vlastních členů a příznivců. Z logiky věci, letouny kupují spíše movitější lidé. Jsou mezi nimi i politici, kteří v červnu podporovali nestandardní navýšení dotace z městské kasy jako asistent poslankyně Evy Fialové za ANO, Igor Babík nebo primátor města Petr Nedvědický (ANO), který se dokonce, i přes zjevný střet zájmů, nestyděl žádost o mimořádnou dotaci zastupitelům osobně předložit.

“Ústecké nebe plné letadel” patří k zajímavým, oblíbeným, ale také k nejštědřeji dotovaným akcím v Ústí v letošním roce. Přeji si tedy, aby si ji Ústečané užili 27. srpna v co nejhojnějším počtu.

Foto převzato z facebookové stránky Ústecké Nebe Plné Letadel