Nové vedení Střekova zaříznulo rozjeté projekty a komunitní akce

Vánoce jsou za námi a všichni musíme pomalu zpátky do reality. Bohužel ústecká realita ani její politická scéna se nezměnily a proto situace vypadá následovně: 19. 12. 2018 proběhlo druhé střekovské zastupitelstvo a výsledky jeho jednání stojí za pozornost (nejen) každého Střekovana. Sliby střekovské koalice ANO+UFO+ZLS+ProZS+ODS vzaly za své hned na druhém střekovském zastupitelstvu.
Zastupitelstvo totiž schvalovalo rozpočet a naši zastupitelé za PRO! Ústí chtěli vysvětlit prázdné položky v rozpočtu pro započaté věci z doby našeho starostování.
Koalice fakticky zastavila pokračování v rozdělaných projektech, když se v rozpočtu pro ně neobjevila žádná vyhrazená částka.
Odepsané projekty:
Komunitní centrum Kamenná 3 – na rekonstrukci léta opuštěných jeslí na sídlišti Kamenný vrch na komunitní centrum, včetně nových důstojných prostor knihovny, ordinací lékařů nebo komunitní zahrady už bylo vydáno stavební povolení a dokonce ji Státní fond životního prostředí přiznal dotaci na zateplení a výměnu oken, spolu s realizací zelené střechy.
(nula v rozpočtu)
Labské nábřeží – na revitalizaci zanedbaného nábřeží vznikl originální projekt a z něj zatím stačily být instalovány pouze vkusné a bytelné lavičky a připraveny k realizaci další prvky uličního mobiliáře.
(Možná prý současné vedení obvodu požádá alespoň o ponechání nevyčerpané částky na realizaci 370 tisíc korun.)
Technopark u střekovského nádraží – dokončen a odprezentován model ekonomicky udržitelného provozu, zainteresovány soukromé i veřejné instituce (Zubrnická museální železnice, Krajský úřad, Statutární město Ústí nad Labem, Destinační agentura České středohoří, Agentura ochrany přírody aj.) Nutné získat pozemky od ČD v okolí parní vodárny, pokračovat ve formování konceptu a získávání partnerů.
(nula v rozpočtu)
Tolstého – parkoviště – již přes dva roky podaná žádost o stavební povolení pro cca 20 parkovacích míst včetně návrhu zeleně v kritickém lokalitě bez parkování, běží spor se stavebním úřadem, který hledá výmluvy proč stavbu nepovolit, přitom i dle Kraje lze dle územního plánu akci realizovat.
(nula v rozpočtu)
Alej v Církvicích – výsadba jednostranné aleje jeřábů podél cyklostezky nad tratí, dohodnuta směna pozemků se soukromým vlastníkem, připraveno rozšíření zeleně v okolí cyklostezky o 100 stromů, jednak pro 100 leté výročí Republiky jednak ke zlepšení ochrany před vedry a suchem, což si prý místní nepřejí …
(nula v rozpočtu)
Nově prosazované projekty:
Ubytovna Modrá – tady naopak rozpočet ukrajuje z toho mála, co má obvodní radnice, šest milionů korun na nákup vybydlené ubytovny. Namísto toho, aby současné vedení radnice využilo faktu, že v zastupitelstvu obvodní radnice sedí primátor Nedvědický a bývalá primátorka Nechybová a od nich v rámci jejich vlastní koalice vyjednali, aby ubytovnu vykoupil přímo magistrát. Ochota našich střekovských primátorů prosadit výraznou pomoc tomuto obvodu je mizivá. Přičemž město získá letos navíc 162 mil. Kč, ale Střekov ve výsledku z toho pouhých 725 tisíc Kč, zatímco Severní Terasa má přiklepnuto 2,5 milionů Kč navíc.
(6 miliónů v rozpočtu)
Omezení akcí v parku TGM – velkým tématem se stal na zastupitelstvu stav trávníku v parku u Činoherního studia zdecimovaného letošními suchy. Nové vedení už také vymyslelo, jak tento stav zlepšit. Zruší nebo omezí akce tradičně pořádané v parku, napříště tam s velkou pravděpodobností už neproběhne festival Mezi dvorci, bleší trh nebo Zažít město jinak. Exprimátorka Nechybová přišla ještě se zlepšovákem zvýšit pořadatelům poplatky za zábor tohoto veřejného prostranství. Nová radnice na místo vytváření podmínek pro rozvoj komunitního života Střekovských bude jako za nedávných časů stíhat místní obyvatele, že jsou aktivní a za to, že se odváží vstoupit na trávník. Sucho tak poslouží jako záminka proti určité skupině obyvatel.
(300 tisíc v rozpočtu)
Jedna věc jsou sliby (evidentně plané) a druhá věc jsou důkazy o vůli tyto sliby realizovat. Škoda dalších promarněných let pro dlouhodobý rozvoj Střekova, který nabídne jeho obyvatelům víc než špinavé ulice, zapáchající továrnu a sociální problémy.