Otevřený dopis občanům ruského města Vladimir

Vážení obyvatelé Vladimiru, bývalého partnerského města Ústí nad Labem (Česká republika),

ano, bývalého! Jako člen městského zastupitelstva jsem před několika dny hlasoval pro vypovězení naší partnerské smlouvy uzavřené v roce 1966 a obnovené v roce 2006. Nebylo to pro mne jednoznačné rozhodnutí a cítím potřebu Vám ho osvětlit.

Patřím do generace, která vyrostla v období státem nařízeného přátelství Československa se Sovětským svazem. Nutili nás k němu naši komunisté a po roce 1968 i okupační sovětská armáda. Už ve školce jsem recitoval oslavné básně na Lenina, na základní škole se z povinnosti a nerad učil rusky a v květnu musel vyvěšovat rudé vlaječky v oknech. Vyrůstal jsem ve strachu z jaderného armagedonu a s vědomím, že přítomnost cizích vojsk (těch sovětských) v naší země je normální.

Sametovou revolucí 1989 ze mě tahle tíha spadla a proměnila se v obecnou antipatii, kde všemu sovětskému potažmo ruskému. Připadalo mi logické, že období nerovnoprávné „družby“ končí včetně té mezi Ústím a Vladimirem. Postupně jsem si ale uvědomoval, že to není úplně správné. Vždyť i Rusko prošlo politickou a společenskou obrodou a má světu co nabídnout. Když se v roce 2006 obnovovalo partnerství mezi našimi městy, pochvaloval jsem si, jak se dokážeme nad křivdy minulosti povznést. Docenil jsem, že s námi spolupracuje kulturně bohaté město, které bylo metropolí Ruska ještě před Moskvou.
Je mi sice líto, že končíme podruhé, ale vnímám vypovězení partnerství jako důležité gesto. Nemůžeme na žádné úrovni spolupracovat se zemí, která útočí na jiný suverénní stát a vyhrožuje rozpoutáním třetí světové války. Osobně věřím, že je mezi obyvateli Vladimiru řada těch, kteří válku proti Ukrajině odsuzují. A tak neztrácím naději, že se k partnerství mezi našimi městy jednou vrátíme. Dokud ale v Rusku bude panovat režim, který oponenty zavírá do vězení, umlčuje svobodu slova cenzurou a vládne mu despota, připadám si jako zpátky v sovětské éře a probouzí se zase ty staré antipatie, od nichž se mi dařilo oprostit.

Prosím, zastavte válku, zastavte Putina, vraťte Rusko do civilizovaného světa!