PRO! Ústí je znepokojeno nasazováním náhubku zastupitelům

Nový náhubek pro zastupitele vidí hnutí PRO! Ústí v aktuální praxi omezení počtu vystoupení jednotlivých zastupitelů na dvě k jednomu bodu. Na zastupitelstvu dne 21. 9. a na pokračujícím jednání dne 26. 9. si ji prosadila neformální koalice složená z UFO, KSČM, ČSSD, Vaše Ústí a nezávislých a nejspíš se o totéž pokusí znovu v úterý 12. října na dalším zastupitelstvu.

„Kolegové zastupitelé si asi myslí, že diskuze na zastupitelstvo nepatří, že diskutujeme jen proto, abychom zdržovali a chodili pozdě domů. Ne, diskuze je zásadní součástí demokratického procesu! Před hlasováním je přece nezbytné vysvětlit si všechny nejasnosti. Vždyť neseme právní zodpovědnost za své rozhodování a máme v rukou řízení města,“ komentoval Jan Hrouda. Hned první zkušenost s omezením počtu vystoupení ukázala jeho nedemokratičnost. Po vyčerpání dvou příspěvků už nemohli naši zastupitelé reagovat na vyvíjející se diskuzi a museli své názory zveřejnit prostřednictvím kolegů z hnutí, kteří kvóty dosud nevyčerpali. „Dodržování kvót hlídá primátorka Nechybová psaním čárek jak v hospodě. A už se stalo, že odepřela další vystoupení Davidu Dadučovi, protože se upsala a on přitom mluvil k dané věci jen jednou,“ dodala Irena Moudrá Wünschová.

Hnutí PRO! Ústí vstupovalo do komunálních voleb s dílčím cílem zrušit tehdy novou úpravu jednacího řádu zastupitelstva, která občanům znemožňovala vstupovat do diskuze zastupitelů. Náhubkový dodatek schválili tehdejší koaliční zastupitelé (ČSSD, TOP 09, KSČM a „nezávislý“ J. Eichler).

Představitelé vládnoucí koalice novou úpravu obhajovali tím, že tím chtějí jen zabránit „nekonstruktivním hádkám s občany“, a že lidé mají navíc právo vyslovit se i na samém konci celého jednání zastupitelů. „Jde o to, že v rámci projednávání zastupitelů, kdy začnou padat názory, tak občané tyto názory napadají nejenom slovně, ale i různě jinak, a vnášejí do jednání chaos,“ přiblížil svůj pohled tehdejší radní z ČSSD Josef Macík (MF Dnes, 12. 2. 2013).

Krátce po volbách koalice PRO! Ústí a ANO zrušila tento dodatek č. 2 k jednacímu řádu a umožnila tak občanům vyjadřovat se svobodně k projednávaným bodům.

Nepohodlní kverulanti z řad veřejnosti se ovšem po volbách dostali do zastupitelských lavic, a proto bylo třeba umlčet je znovu.

PRO! Ústí se ostře ohrazuje proti snahám o jakékoliv omezování demokratické debaty na jednáních zastupitelstva.