Schichtovy lázně prokoukly a stojí za záchranu!

Z kraje ledna letošního roku se v nabídce realitní kanceláře objevil objekt Schichtových (Vrbenského) lázní. Společnost Power Get se po dvou a půl letech rozhodla, že lázně nabídne k prodeji. Původní záměr nevyšel a vyčleněné investice nečekaně spolykala sousední sportovní hala, kterou majitel nabyl zhruba ve stejné době. Po statické stránce je objekt v dobrém stavu, železobetonový skelet z poctivého cementu přežije ještě několik desetiletí. Co však nesnese odkladu je oprava střechy, na ni však nynějšímu vlastníku chybí.
Schichtovy lázně jsou pro střekovské patrioty ikonické. Jejich sláva však pominula s divokou privatizací v devadesátých letech. Od té doby výkladní skříň Střekova čím dál více chátrá. Naději přinesla v 2017 společnost Power Get. Od té doby zde probíhají vyklízecí a zabezpečovací práce. Je to stále brownfield, ale již není místem hrůzy, kde se zdržovali feťáci a zloději kovů. Zmizely tuny zapáchajících odpadků a náletové dřeviny.
 
Bazén v Schichtových lázních, rok 2017
Jsme přesvědčeni, že Schichtovy lázně by mělo vlastnit město, které na rozdíl od soukromníka má podstatně větší šanci získat dotace. V nedávné minulosti už střekovská radnice měla na nákup objektu dokonce vyčleněné peníze. Nyní je opět příležitost. Proto jsme na únorové zastupitelstvo města předložili návrh k odkupu lázní městem. Zastupitelé po diskusi dospěli k závěru, že ideální pro město by bylo, kdyby k tomu získalo i sousední sportovní haly. Pro tento návrh hlasovali téměř všichni zastupitelé. Nyní probíhají jednání s vlastníkem objektu.
 
Bazén v Schichtových lázních, rok 2020
Vlastníci Miloš Podolský a Zdeněk Lohniský pozvali všechny zastupitele na prohlídku lázní v březnu tohoto roku. Příležitosti využil primátor Petr Nedvědický (ANO), náměstek Pavel Tošovský (ODS) a radní Lukáš Konečný (UFO). PRO! Ústí reprezentovali zastupitelé Eva Outlá, Martin Krsek, Jan Hrouda a Karel Punčochář. Dům jsme prošli od „sklepa až po půdu“. Dnes již nenajdete místo, které by nebylo vyčištěné a uklizené. Vynikla tak řada dochovaných původních prvků z roku 1931, krásné dlažby, obklady i obdivuhodné technické vybavení. Objekt je zajištěný proti vstupu nežádoucích osob.
Sportovní hala na rozdíl od lázní je v plném provozu a žije. Objekt má nové rozvody, vodovodní přípojku, je vymalovaný, jsou zde nová okna, zrekonstruované hotelové pokoje. Provozuje se zde trampolínové centrum, které začíná být v Ústí populární. Od dubna se návštěvníci mohou těšit na laser game Metro. Sportovní halu si majitel doslova piplá a k prodeji ji původně nenabízel. Pokud se s městem nedohodne na přijatelných podmínkách, nemělo by to blokovat koupi lázní.
Je jasné, že záchrana lázní nebude jednoduchá. Musí být shoda na jejich budoucí náplni. Dobrých příkladů z rekonstrukcí historických lázní je celá řada, může tady být vodní svět, wellness, výstavní síň, společenský sál, centrum volného času. Vlastník bude chtít záruky, že zde vyroste něco smysluplného, že se lázně opět nestanou odpuzujícím místem.
Záchrana nebude snadná, chce to vytrvalost, trpělivost a přesvědčení, že to má smysl. Střekov a my si to zasloužíme.