Ve střekovském referendu hlasujeme NE

Ve dnech 2. a 3. října budou mít obyvatelé Střekova možnost vyjádřit se v referendu. Vzhledem k míře manipulativních a zavádějících informací, které celé referendum doprovází, jsme se rozhodli do diskuze vstoupit i my.

Připravované referendum nabízí možnost buď schválení, nebo zamítnutí návrhu investora nového obchodního centra na Střekově. Hned na úvod je třeba upřesnit, že se nejedná o rozhodnutí, zda na Střekově bude, nebo nebude obchodní centrum, ale pouze o jeho výslednou podobu.
Další občanská vybavenost na Střekově je beze sporu potřeba. Otázkou zůstává, zda se spokojíme s lacinou stavbou, jaké se obvykle staví za městem, nebo budeme trvat na návrhu odpovídajícímu centru města.
Současná situace hraje ve prospěch nás – občanů. Investor je zaseknutý na územním plánu a bez rozhodnutí zastupitelstva nic stavět nemůže. Město má proto unikátní možnost stanovit takové podmínky, aby zde vznikla důstojná varianta obchodního centra hodná krajského města. Územním a regulačním plánem můžeme nastavit podmínky pro vznik stavby, která nebude v rozporu s okolní zástavbou a potřebami města.
Obří asfaltové parkoviště a jednopatrové plechové krabice nepatří do kdysi důstojné části dolního Střekova. Podobné návrhy, jako nám v tomto referendu předkládá investor, developeři v současné době spíše opouštějí a nabízejí místo nich důstojnější, pro dané místo specifické návrhy. Podívejme se na Litomyšl nebo Ostravu. To jen na Střekově má zřejmě investor pocit, že mu to ještě projde.
Střekováci, trvejme na důstojné zástavbě v centru našeho města. Využijme naší výhodné vyjednávací pozice a nenechme se manipulovat argumenty investora. V REFERENDU HLASUJME NE
 

Šest důvodů, proč hlasovat v referendu ne

1 – Chceme hezčí město. Město vypadá podle toho, jaké na něj máme nároky. Pokud dovolíme developerům stavět laciné budovy přímo v centru města, budeme také mít laciné město.
2 – Nejsme bezmocní. Vzhledem k situaci okolo územního plánu je město v pozici toho, kdo si může klást podmínky. Využijme toho.
3 – Chceme veřejný prostor, ve kterém nám je dobře. Prostor, který nás obklopuje, určuje náš život, naši náladu i naše zdraví. Nechceme se dlouhé další roky koukat na ohromné asfaltové parkoviště a s ním spojený automobilový provoz.
4 – Máme Střekov rádi. Historicky byla tato oblast krásnou a důstojnou částí města. Chceme na tuto historii navázat a předat příštím generacím odkaz, za který se nebudeme stydět.
5 – Známe svoji hodnotu. Parcely jsou několik minut pěšky od hlavního nádraží a navíc kousek od náplavky. Navzdory tomu, co investor říká, se jedná o velmi perspektivní pozemky.
6 – Na občanech záleží. Výsledek referenda sice není z pozice obvodu Střekov vymahatelný, ale budou k němu přihlížet zastupitelé města. Váš názor je proto velmi důležitý.
 

Další odkazy