Ústecký filmový festival – tisková zpráva

banner_oprava-01

V hlavní roli Ústí nad Labem, to spojuje filmy, které uvidí diváci ve znovuotevřeném legendárním kině Hraničář v rámci Ústeckého filmového festivalu. Ten připravili členové hnutí PRO! Ústí a diváci na něm mezi 28. zářím a 8. říjnem zhlédnou sedm projekcí a v nich řadu zajímavých snímků. Každý z nich přijde okomentovat někdo z tvůrců či protagonistů.

O Ústí a od ústeckých tvůrců vzniká řada zajímavých filmových projektů. Většinou však zažijí jen slavnostní premiéru a žádnou další veřejnou projekci. Proto nás napadla myšlenka na nový festival, který by předvedl taková díla na velkém plátně a umožnil široké veřejnosti je poznat,“ okomentoval akci její spolupořadatel ústecký historik Martin Krsek, který zároveň působí coby scénárista. Hraničář uvede například sérii vzdělávacích grotesek o historii nacionalismu z produkce Univerzity J. E. Purkyně, pod nimiž je podepsán právě Krsek. Hlavní postavu v nich ztvárnil herec ústeckého Činoherního studia Jiří Maryško, který se ve filmu objeví dokonce v trojroli.

Ústecký cestovatel, přírodovědec a kameraman Jiří Bálek přijde uvést svůj unikátní snímek Návrat nosorožců do Mkomazi, kdy měl příležitost dokumentovat převoz nosorožců z české zoo do volné přírody v Africe. Další místní kameraman Jiří Petrů připomene svým hodinovým dokumentem Povodeň 2002.

Program samozřejmě také myslí na děti. Ty budou mít příležitost vidět v animované verzi dvě ústecké pověsti Pekelný stroj na Větruši a Labská královna. Vyprávět o jejich tvorbě dorazí známý ústecký výtvarník Michal Novák. Pak se dětští diváci mohou zapojit do dobrodružného pátrání Po stopách ptačího eldoráda, tedy po více než stoleté historii ústecké zoo, které vzniklo roku 1908 jako první středoevropská ptačí rezervace ústeckého obchodníka a ochránce přírody Heinricha Lumpeho. Nezvyklý pohled na svět – z ptačí perspektivy – přinese ústecký letec a kameraman Miroslav Oros. Ve snímku 90 dní ve vzduchu zdokumentoval svůj úspěšný pokus o zápis do Guinessovy knihy rekordů.

Součástí festivalového cyklu se stane také poslední zfilmované dílo Vladimíra Párala Milenci a vrazi, jehož děj je inspirován Ústím a také se v Ústí natáčel. Snímek z roku 2004 okomentuje jeden z jeho protagonistů, herec a ústecký rodák Marek Taclík. Na festivalovou projekci pak 8. října naváže italská komedie Ať žije svoboda o překvapivém zákulisí současné italské politiky, po němž bude následovat debata s lidmi z kandidátky hnutí PRO! Ústí, které Ústecký filmový festival iniciovalo. „Věřím, že nultý ročník Ústeckého filmového festivalu přiláká do Hraničáře každého, kdo má Ústí rád. Přál bych si, aby se za rok filmový festival konal znovu a stala se z něj nová ústecká tradice. Podle prvních reakcí, které mám, to vypadá nadějně,“ dodal k tomu lídr kandidátky PRO! Ústí Martin Hausenblas.

Vstupenky na festival budou od 22. do 24. září distribuovány do poštovních schránek v Ústí nad Labem. Budou také součástí pátečního vydání Ústeckého deníku, který vyjde 26. září. Vstup na festival je volný a každá vstupenka je po vyplnění anketní otázky a uvedení kontaktu ihned po projekci slosovatelná. Další informace o festivalu naleznete na www.pro-usti.cz a také na našem Facebooku: https://www.facebook.com/hnutiprousti a v události zde: https://www.facebook.com/events/437626256379841/

Ústecký filmový festival je jednou z prvních akcí po znovuotevření kina Hraničář. Toto největší ústecké kino zavřelo v roce 2010 po zprovoznění multiplexu v obchodním centru Forum. Jeho oživení vyprovokovala kauza Činoherní studio, kdy současné vedení města na jaře letošního roku zlikvidovalo slavné divadlo s 42letou tradicí. Hraničář by se měl stát místem pro svobodnou kulturu, kde by také mohl navzdory zlovůli současných radních vystupovat spolek Činoherák Ústí, jenž vznikl na troskách rozpuštěného souboru.

Veronika Vendlová, volební manažerka & zástupkyně tiskové mluvčí