Vyjádření Pro!Ústí k mimořádnému zastupitelstvu konanému dne 22. 12.

Ani svoláním mimořádného zastupitelstva se pučistickému vedení města předevčírem (22. 12.) nepodařilo vyřešit problém s prosazením nové vyhlášky o školských obvodech. Radní z UFO a odpadlíků z ANO neměli dostatek hlasů koaličních partnerů pro její schválení už na posledním řádném zastupitelstvu 2. prosince a přitom se od té doby nijak nesnažili opozici přesvědčit o prospěšnosti této důležité právní úpravy.

Je to zneužití institutu mimořádného zastupitelstva. Museli vědět, že to jejich vlastní lidé nepodpoří a spoléhali na to, že jim budeme dělat užitečné hlupáky. Nakonec jen znovu odhalili, že toto vedení magistrátu svým vandalským způsobem řízení města už ztratilo oporu i v řadách vlastní koalice, což je jasný signál pro nezbytnost změny. Buď začne vedení města o zásadních věcech seriózně komunikovat s opozicí, anebo ať jde od válu,“ komentoval situaci lídr PRO! Ústí, zastupitel Martin Hausenblas. K hlasování o vyhlášce ani nedošlo, neboť poté, co se větší část opozice zdržela hlasování při schvalování programu mimořádného zastupitelstva, nemělo vedení města dostatek hlasů, aby si prosadilo alespoň tuto základní podmínku konání vlastního zasedání. V zoufalství z tohoto zjištění se pak snažil náměstek Jiří Madar přenést vinu za nepřijetí vyhlášky na opoziční zastupitele z PRO! Ústí. „To je nestydatost, vedení města je plně zodpovědné za své kroky. Přesto samozřejmě z nastalé situace nemáme radost a naše rozhodování nebylo jednoduché,“ reagoval Hausenblas.

Neprojednaná vyhláška, která zavádí spádové obvody pro jednotlivé školy, tak nemůže vstoupit v platnost pro rok 2016, a tedy neovlivní nadcházející zápis prvňáků. „Doufáme, že tato událost povede k pozitivním změnám ve vedení města, aby získalo jasnou podporu v zastupitelstvu, a že vyhláška o školských obvodech bude v průběhu roku řádně projednána a začne platit o jeden rok později. Pro rodiče nových prvňáků to znamená, že ani v nacházejícím roce nenastane oproti roku letošnímu žádná změna,“ doplnil Martin Hausenblas.