Chceme autobusové nádraží

Ústí nad Labem je jediné krajské město, které nemá autobusové nádraží. Odjezdová stání příměstských i dálkových autobusů jsou rozmístěna různě po městě, aniž by alespoň na hlavním vlakovém nádraží existoval jejich přehledný plánek. Ústečané, kteří spoje využívají pravidelně, si už zvykli, ale pro méně zkušeného cestovatele či turistu, který je v Ústí poprvé, však může být jejich nalezení obtížné.

Do kdy to stihneme? Do konce roku 2020.
Za téma zodpovídá: Martin Hausenblas, MBA

Jak toho dosáhneme?

  1. Vyjednáme se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC), která má parkoviště ČD ve správě, nájemní smlouvu na dobu 20 let. ČD výměnou poskytneme odpovídající počet parkovacích míst v podzemních garážích města (tzv. garáže Zanádraží).
  2. Plochu parkoviště upravíme tak, aby odpovídala potřebám autobusové dopravy; mimo jiné zřídíme nástupní ostrůvek, který umožní stání tří autobusů v řadě.
  3. Na nástupní ostrůvek umístíme informační tabuli s jízdními řády příměstských i dálkových autobusů, které budou autobusové nádraží využívat.
  4. Ve spolupráci s krajem vyjednáme s dopravci podmínky využívání autobusového nádraží a případné změny jejich tras.

Další poznámky

V diskuzích s občany v rámci tzv. fóra zdravého města se absence autobusového nádraží opakovaně objevuje jako jeden z ústeckých největších dopravních problémů. Dočasně proto chceme zřídit autobusové nádraží vedle hlavního vlakového nádraží v prostorách současného parkoviště Českých drah. Trvalé autobusové nádraží by následně mělo vzniknout poblíž zastávky VRT (vysokorychlostní trati) v místě dnešního západního vlakového nádraží.